Niesłychanych zręczności potrzeba, aby wyleczyć ząb małego dziecka, czy również osoby, jaka panicznie boi się dentysty. Dentysta musi, wobec tego budzić swoją osobą poczucie bezpieczeństwa, okazać pacjentowi troskliwość, uprzejmość oraz łagodność. Dentysta potrzebuje też wielu lat nauki, dzięki której może podjąć się wykonywania zawodu. Ma obowiązek, wobec tego podjąć pięcioletnie studia na wydziale leczniczym, a po ich ukończeniu dalej pogłębiać własną mądrość, ponieważ postęp medycyny ciągle posuwa się do przodu.

Oprócz zdobycia potrzebnej wiedzy, stomatolog ma obowiązek też posiadać predyspozycje ręczne, gdyż bez nich nie będzie w stanie egzekwować sprawnie zabiegów na małej powierzchni zęba. Duża grupa dentystów marzy o otwarciu własnego gabinetu, jednak początek pracy w tym zawodzie przynosi dużo trudów. Początkujący lekarz dentysta musi parę lat poświecić na praktykę swojej aktywności, po to aby w przyszłości weselić się szansą pracy na własną rękę. Musi też uzyskać zaufanie i szacunek pacjentów swą pracą, bo bez tych składników gabinet nie będzie odwiedzany i ludzie nie będą przychodzić do niego po rady.

W dzisiejszych czasach niezmiernie znacząca jest rola lekarza stomatologa, w życiu jakiegokolwiek człowieka. Dzieje się tak, dlatego, że Anita Pacholec – Stomatolog Wrocław, dba o nasze zęby po to, by były one zdrowe i zawsze cudownie wyglądały. Coraz częściej prócz przeciętnego długotrwałego leczenia, wykorzystuje się tutaj również operacje żuchwowe, które mają niemal bezzwłoczne skutki. Istotna dziedziną jest też stomatologia zachowawcza, w jakiej lekarz dentysta, leczy próchnice i powstające od niej ubytki zębne. W tej dziedzinie znajduje się na przykład leczenie kanałowe zęba. Trudną branżą jest chirurgia dentystyczna, bo żąda niebywałej precyzji, bo absorbuje się leczeniem finalnych części jamy ustnej, przy czym musi to odbywać się z wielką precyzją manualną. Zabiegi chirurgii zębowej obejmują: ekstrakcje, obnażanie zębów zatrzymanych w łuku, kurowanie ropni, chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego, leczenie nowotworów łagodnych, farmakologiczne i operacyjne kurowanie schorzeń, oraz wiele innych, co powoduje, iż jest to niezwykle rozległa dyscyplina.