Nurkowanie można podzielić na przeróżne typy, pod różnorodnymi kątami oraz biorąc pod szczególną uwagę różne kryteria, jakkolwiek jednym z interesujących podziałów i bodaj najbardziej popularnych jest podział na nurkowanie rekreacyjnie o wiele bardziej zaawansowane. Jeden z typów wprawnego rodzaju nurkowania jest nurkowanie fachowe. Jest to tak zwane nurkowanie dekompresyjne, co znaczy, iż jest ono wybitnie uciążliwe logistycznie oraz wykracza poza rekreacyjne.

Nurkowanie to przekracza poza rodzaj rekreacyjny zarówno pod kątem głębokości na jaką schodzi nurek, jak również pod kątem ilości czasu, jaki się spędza pod wodą. Nurkowanie to powiązane jest także ze zmianami tak nazywanych mieszanin oddechowych, jakie znajdują się pod wodą. Nurkuje się wykorzystując niezmiernie skomplikowane konfiguracje i działania, używając sprzętu bardziej zaawansowanego, znacznie większej jego ilości i co konieczne – wypada spełnić jeden najważniejszy warunek, a mianowicie, wykonywane z użyciem bardziej skomplikowanych konfiguracji oraz większej ilości wyposażenia, złożonym planowaniu, dla osób o bardzo właściwym stanie zdrowia.

Jeżeli więc nie cieszycie się poprawnym zdrowiem, to nie ma nawet po co próbować tego typu nurkowania. Jest typ nurkowania, który powoduje tak imponujące emocje, jakie trudno jest wywołać przy jakimkolwiek innym sporcie albo rodzaju nurkowania.

Jedynie nurkowanie wrakowe jest pokrewne do tego, o jakim mowa, a mianowicie chodzi o miastar-tours.com – wycieczki hurghada. Jak sama nazwa wskazuje, nurkowanie jaskiniowe polega na nurkowaniu w celu podwodnej penetracji jaskiń, podwodnych korytarzy oraz tak oznaczanych sztolni. Jest to rodzaj nurkowania, który nie pozwala na opcję wynudzenia się pionowo, co do tego daje niezwykłe emocje. Nie zawsze nurkuje się głęboko, ale jedna jest się dość daleko od wyjścia z jaskini, co stwarza dodatkową ilość adrenaliny. Ten rodzaj nurkowania to niemniej jednak nurkowanie niesłychanie zaawansowane, znacznie wykracza poza rekreacyjne i żąda nadzwyczaj zaawansowanych umiejętności. Tudzież nurkowanie saturowane nie charakteryzuje się jakimiś nadzwyczajnymi emocjami, znamionuje się ono wysokim poziomem ciśnienia gazu apatycznego jaki wchłania człowiek.