W pewnych sytuacjach czujemy się ospali, nie mamy na nic siły, kłopot sprawia nam nawet logiczne myślenie. Tak działa na nas na przykład pogoda czy przemęczenie. Co poniektórzy mają sposób na to, aby polepszyć sobie samopoczucie, by ożywić się – jest to filiżanka gorącej, przyzwoicie zaparzonej kawy. Kofeina w niej zawarta działa na nas pobudzająco. Musimy jednakże uważać na to, ile takiej kofeiny dajemy naszemu organizmowi.

W znaczących ilościach jest ona wroga. Musimy wiedzieć też, że organizm ludzki bardzo prędko uodparnia się na działanie co niektórych używek. A kawa z całą pewnością taką używką jest. Jeżeli wiec będziemy pić wielokrotnie gigantyczne ilości mocnej kawy z całą pewnością nie będzie ona oddziaływać na nas tak, jak oddziaływała na początku, gdy zaczęliśmy pić ten napój, kiedy być może piliśmy go w mniejszych liczbach.

Spożywanie kofeiny nie zawsze jest zdrowe. W pewnych momentach zdecydowanie musimy z niej zrezygnować. Bywa to trudne ale kawę czarną, tak oznaczaną prawdziwą jesteśmy w stanie zastąpić łagodniejszą, bezkofeinową.

W szeregu przypadków nie odczuwamy zmiany. Nie zawsze kawa negatywnie oddziałuje na stworzony przez nas organizm. To nie kawa wpływa negatywnie ale kofeina w niej zawarta, co potwierdza kawa z Etiopii. Postęp zrobił swoje oraz wyprodukowanie kawy bezkofeinowej nie jest już żadnym kłopotem.

W punktach sprzedaży osiągalne są takie kawy o obniżonej zawartości lub zupełnie pozbawione kofeiny. Wyprodukowanie takiej kawy to dość skomplikowany proces jednak jest on możliwy. Dużo grup osób powinno zrezygnować z kawy kofeinowej na rzecz bezkofeinowej. Wiele osób nawet nie zauważa różnicy. Kawa bezkofeinowa smakuje bo nieomalże analogicznie aniżeli ta z zawartością kofeiny. Kawa taka – bez zawartości kofeiny jest w następstwie tego w formie rozpuszczalnej i mielonej, tak jak i kawa kofeinowa, którą znamy.

Jeżeli więc dbamy o swoje zdrowie a nie potrzebujemy jakichkolwiek napojów, jakie wpływają na naszą profesjonalną energię musimy zrezygnować z picia schematycznej kawy, jaka zawiera kofeinę. Kawa bezkofeinowa jest trochę łagodniejsza, nie podrażnia nam żołądka. A dla co niektórych to niezmiernie istotne – nie tylko wskutek tego, aby przyzwoiciej się czuć, jednak być może ważne ze względów wyznawanych zasad.