Karabinki stanowią podwalinę wyposażenia asekuracyjnego wspinacza. Za ich pośrednictwem wspinamy się do punktów asekuracyjnych, mocujemy ekwipunek do uprzęży i spinamy przeróżne jego szczegóły ze sobą. Karabinki wykonuje się ze stali, tytanu lub stopu aluminium.

Są w stanie być najczęściej lub ewentualnie zakręcane co zabezpiecza zamek przed niepożądanym otwarciem. Istnieje kolosalna ilość modeli różniących się kształtem, ciężarem, parametrami wytrzymałościowymi i sposobem ochraniania zamka. Najpopularniejsze kształty to owale, trapezowate, gruszkowate, z wygiętymi zamkami ułatwiające wpinanie do punktów przelotowych oraz inne.

Najważniejsza wytrzymałość mają karabinki wzdłuż swej osi przedłużonej oraz tak należy je wpinać. Dobry karabinek powinien przenosić w tej osi obciążenie takie jak siła zrywająca liny, najsłabszą częścią karabinka jest zamek i z tego powodu oczywiście zamek z reguły będący w stanie wziąć na siebie dopracowaną konstrukcję. Względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, aby kupować wyłącznie takie karabinki, które mają atest. Pętle gwarantują asekuracje z nadających się elementów.

Chwilowo najpowszechniejszymi wykorzystywanymi przyrządami asekuracyjnymi są płytki i pochodne od nich garnuszki asekuracyjne, więcej o nich na stronie internetowej http://www.alpinistyka.pl/. Płytki zrobione są ze stopu aluminium są w stanie mieć różne kształty, lecz zazwyczaj są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeżeli mamy linie pojedynczą, to wsuwamy ja tylko do pojedynczego jednego z otworów.

Wsuwa się niesłychanie krótko odcinek liny, jaki już po drugiej stronie internetowej płytki należy wpiąć do zakręcanego koniecznie karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka ma okazję być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, jakie jest niezwykle praktycznym udoskonaleniem, i w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed nadmiernie dalekim przesunięciem się płytki na linie. Przyrządem nadal wykorzystywanym do asekuracji jest ósemka Fischera, jakkolwiek razem z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Produkowane są także bardziej skomplikowane przyrządy służące do asekuracji, walorem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie hamowana.