Pies – przyjaciel człowieka, najlepsza pociecha, problem oraz bezcelowy obowiązek – która z opcji jest nam najbliższa? Otóż wiele zależy od człowieka – na pytanie czy pies to przyjemność czy również kłopot, nie można zdobyć jednoznacznej odpowiedzi. Wiarygodne jest niemniej jednak jedno – dla większości z nas pies to po prostu kłopot. Problemy z psami są przeróżne – z reguły jednakże nie dotyczą one typowo psów. To, że będziemy musieli czworonogiem się opiekować, karmić, wyprowadzać oraz tolerować od czasu do czasu ekscentryczne i męczące zachowania nie jest czymś, czego nie wiedzielibyśmy przed odebraniem go do mieszkania.

Oryginalny kłopot albowiem tkwi w człowieku – to my, najpierw zachwyceni psem zauważamy w nim same plusy, cieszymy się z jego obecności i traktujemy jak członka familii, po czym – po w większości wypadków niestety krótkim czasie okazuje się, że ten członek rodziny po prostu nam przeszkadza. To kłopotliwe nie zachowujemy się w owym czasie jak przystało – w wielu sprawach człowiek postanawia pozbyć się czworonoga, nie myśląc o konsekwencjach swoich czynów – szczeniaki owczarków niemieckich. Jedną z takich sytuacji jest wyjazd na wakacje. Zanim przygarnie się psa do domu należy przetrawiać wszystko, włącznie z kwestią tego co będzie, kiedy nagle zechcemy gdzieś pojechać, czy pies nie będzie ciężarem, czy ma okazję zabierzemy go ze sobą?

Trzeba mieć pewność, iż zaopiekujemy się nim chociażby nie wiem co, inaczej uczynimy mu gigantyczną krzywdę. Kiedy tak właściwie w naszym mieszkaniu znajduje się czworonóg, nie mamy dużo możliwości kiedy przychodzi czas wakacji. Dopóki jest zima, wiosna lub jesień, cieszymy się stworzonym przez nas pupilem i nie myślimy co będzie dalej. Kiedy tak właściwie pojawia się gorący oraz długo oczekiwany przez wielu z nas okres wakacji pojawia się myślenie, a cyklicznie kłopot – co uczynić z psem? Współcześnie istnieje mnóstwo możliwości – wszystko po to, aby jedynie nie narażać zwierząt na zbyteczne cierpienie. Zostawianie czworonoga samego w domu bądź też pozbywanie się go w sposób wyraźnie okrutny to najgorsze co wolno zrobić – to kłopotliwe wielu ludzi tak właśnie postępuje. Posiadamy jednakże wybór – jeżeli wyjeżdżamy na wakacje, a nie jesteśmy w stanie zostawić psa z rodziną, to są co najmniej dwie opcje. Pierwsza to zabranie pieska ze sobą, inaczej wybranie takiego miejsca, żeby nasz pupil czuł się prawidłowo i nie cierpiał.