Większości ludzi myśl, że mogliby mieć do czynienia z firmą windykacyjną, zmywa sen z powiek, wobec tego także gromadzą każdy zaoszczędzony grosz na to, żeby sumiennie spłacać swoje zadłużenia. Dla osoby, która przenigdy nie spóźniała się z terminem należności danej należności, firmy, jakich kluczowym założeniem jest windykacja należności, wydają się nieomalże równe z komornikiem. Bez wątpienia jest to niezwykle mylne skojarzenie.

Przede wszystkim firmy windykacyjne działają po to, aby po dobroci ściągnąć dług, innymi słowy wysyłają listy o różnej treści, wydzwaniają z wieloraką częstotliwością do dłużnika i zawsze pytają o jedno – o spłatę zadłużenia w całości, bądź też w ratach, jakich wysokość razem z dłużnikiem ustalą. W ogólności firma windykacyjna nie może dłużnikowi nic zabrać w ramach importowanej należności, nie funkcjonuje wobec tego jak komornik, jaki licytuje rzeczy będące właściwością zadłużonej i niewypłacalnej osoby. Walka z firmą windykacyjną nie jest ciężka, wystarczy jedynie silny charakter, tudzież z komornikiem dogadać się to rzemiosło. Nasze lokalne prawo jest pełne sprzeczności oraz luk, o czym pewno każdy miał szansę się przekonać. Oto jednakże całkowicie niedawno weszły w życie przepisy, jakie miały w założeniu pomóc jednym ofiarom przestępstw, a pomogą unikającym zwrócenia zobowiązań dłużnikom – windykacja. Chodzi o ustawę dotyczącą stalkingu, inaczej uporczywego prześladowania.

W założeniu prawo miało rozpocząć chronić osoby, które są nękane poprzez nachodzenie, śledzenie czy smsy czy też telefonowanie. Dłużnicy, których należność jest egzekwowana przez firmy, jakich zadaniem jest windykacja, stwierdzili więc, że czynności egzekwowane przez takie firmy też podchodzą pod stalking, inaczej jest zabronione prawem polskim. W licu takiej sytuacji firmy windykacyjne rozkładają ręce, albowiem ich jedynym atutem było wpływanie na słaby charakter dłużnika, jaki nie może sobie poradzić ze świadomością, że każdy dzwonek do drzwi czy telefon to może być od windykatora, bowiem z listami łatwiej sobie poradzić. Wobec tego firmy windykacyjne będą musiały popracować nad nowiutką strategią.