Zaczynając od roku 1991 oraz nijako oswobodzenia internetu dla celów komercyjnych wzrost liczby użytkowników rósł lawinowo. Zdołało się tak dziać w głównej mierze to właśnie dzięki, rozwojowi technologii komputerowej i miniaturyzacji. Współczesne komputery już wyłącznie wygląd mają podobno do ich poprzedników sprzed 20 lat, bo jeśli gra toczy się o wydajność i parametry przerosły je paręset razy. Dzięki miniaturyzacji jesteśmy w stanie wytwarzać między innymi małe ale niezmiernie przestronne dyski twarde czy procesory. Rozmiarowo są na ogół mniejsze od ich poprzednich modeli, jednak ich moc i objętość mocno wzrosła.

Przy okazji ceny komputerów bez pośpiechu spadały, co zapewniło ich ogólny dostęp. Ciężko dziś spotykać biuro, urząd lub prywatne miejsce zamieszkania bez komputera i dostępu do sieci. Większa liczba komputerów, to też większa liczba osób korzystająca z internetu. Ekspresowo okazało się, iż internet to nie jedynie wyśmienite narzędzie do pracy dla biznesmenów czy ośrodków naukowych, jednak również cudowne miejsce dla rozrywki o różnych wymiarach. Programiści zaczęli konstruować aplikacje zapewniające rozmawiać z innymi użytkownikami lub też grać z nimi w różne gry.

Internet stawał się coraz częściej miejscem spotkać dla ludzi, w jakim miejscu mogli spokojnie oraz co istotne bezimiennie porozmawiać z nieznajomymi lub ewentualnie z kimś z rodziny, kto mieszka daleko – na to pozwala światłowód Wrocław. Początek następnej rewolucji internetu dał przenośny odtwarzacz plików mp3, który został następcą ruchomych odtwarzaczy płyt CD i jeszcze starszych walkmanów na kasety magnetofonowe. Format mp3 był dostępny, tylko na komputerach, a za jego pomocą można było przechowywać pełnowartościowe pliki muzyczne, jakie miały o dużo mniejszą wagę aniżeli wersje audio.

Kłopotem okazał się jednak fakt, że nie było możliwości legalnego zakupu takich plików, ani w świecie nazwijmy to możliwym, ani wirtualnym. Firma, która jako pierwsza stworzyła odtwarzacz mp3 włączyła swój własny punkt sprzedaży internetowy, z jakiego wolno było pobierać pliki muzyczne za opłatą w wielkości 1 dolara.