Funkcja ogrodu może być wieloraka, możemy tworzyć ogród w celu pozyskania miejsca na zabawę lub spędzanie swobodnego czasu. Ogród ma okazję być zakładany w celu dostarczania jarzyn oraz owoców, w celu reprezentacyjnym, pokazowym bądź też dla zajęcia wolnego czasu. W atrakcyjnych ogrodach umieszczamy oczka hydrologiczne, altanki, szereg ścieżek i innych dekoracji takich jak głazy, figurki itp.

Jeżeli w ogrodzie jest trawnik, nie wypada zasadzać przeważającej rośliny na środku trawnika, zmniejszy ona jego wzrokowy rozmiar. Na około trawników sadzimy kwiatki i tworzymy rabatki. Im dalej od trawnika tym wyżej wznoszą się rośliny. Tuż za kwiatkami wznoszą się rozłożyste i niskie krzewy i rośliny, później flora niskopienna, a na samym ostateczności ogrodu, tuż przy płocie sadzimy drzewa – tutaj pomoże Ogrody-RYDZ.PL – szkółka drzew i krzewów wrocław. Wypada nie zapominać aby nie sadzić drzew blisko domu i altanek ogrodowych.

Drzewka rozrastają się prędko również nad przestrzenią jak oraz pod powierzchnią ziemi. Konary drzew mogą zawoalować światło oraz ocierać się o ściany domu, natomiast korzenie rozrastając się mogą zatrzeć trawnik inne szczegóły ogrodu. Posiadanie ogrodu wiąże się z nieustanną konserwacją znajdujących się tam roślin. Podstawą jest podlewanie oraz użyźnianie roślinności. Oddzielnie nawozimy trawnik, kwiatki, krzewy i drzewa. Rośliny w zależności od wymiarów oraz przeznaczenia potrzebują innego nasilenia nawozu.

Bardzo istotne jest podlewanie ogrodu w okresie letnim, podlewanie przeprowadzamy w godzinach porannych lub ewentualnie popołudniowych, nie należy podlewać roślin w palącym słońcu. Sieczemy trawnik blisko raz na dwa tygodnie, w zależności od typu trawi oraz gleby rożnie ona w innym tempie. W rabatkach około trawnika i nie tylko, trzeba usuwać zeschnięte oraz przekwitnięte pędy kwiatków i liście. W okresie wczesnej wiosny bądź późnej jesieni przerzedzamy gałęzie krzewów i drzew, usuwamy stare oraz zeschnięte części. Na jesień należy z ogrodu pousuwać opadnięte i zeschnięte liście. Jesteśmy w stanie zakopać je na grządkach, będą służyły jako oczywisty nawóz. Niesłychanie znaczącą oraz częstą czynnością jest zwalczanie z ogrodu chwastów i niechcianej roślinności. Niezmiernie istotną czynnością jest bielenie pni drzew, chroni korę drzewa przed wpływem elementów temperaturowych i zapobiega pękaniu.