Tworzenie nowoczesnych tkanin i różnych materiałów to dzisiaj bardzo ważne zadanie, w którym wyspecjalizowały się wskazane przedsiębiorstwa. Znaczenie zagospodarowanego materiału jest kolosalne, w takim razie materiałoznawcy mają ręce pełne roboty. Aktualnie wyjątkowo ważne są wszelkie działania, to właśnie dzięki jakim rozwijają się tkaniny techniczne, masowo stosowane w przemyśle. Z trudem wyobrazić sobie postęp w dyscyplinie chociażby motoryzacji, bez stosownego zaangażowania speców od tworzenia innowacyjnych oraz udoskonalania atrakcyjnych już materiałów. Nie zawsze jednakże kluczowe jest użytkowanie danych materiałów w przemyśle – niektóre atrakcyjne materiały jak filc używane są z powodzeniem zarówno w powszednich domowych sprawunkach jak i choćby projektowaniu torebek.

Różnego rodzaju włókniny coraz to częściej spotkać wolno również w sprzęcie i ubraniu typowo sportowym. Właściwie dobrana wysokiej klasy włóknina może pomóc zmniejszyć opór wody lub podnieść termoizolację stroju – wypróbuj tkanina szenilowa. Badania nad takimi drobnymi innowacjami trwają cały czas. Dzisiejszy przemysł jest tak wprawny w kolosalnej mierze dzięki wykorzystaniu nowoczesnych tkanin oraz materiałów, jakich jeszcze kilka dekad temu nie planowano nawet w najśmielszych syntetycznych wizjach. Wprawna chemia i znaczne nakłady na rozwój zagwarantowały pojawienie się wielu oryginalnych materiałów, które wypierają starsze czy też mniej funkcjonalne lub kosztowniejsze.

Dzisiejsze i nowatorskie w swojej strukturze czy składzie włókniny nie od dziś przekształcają rzeczywistość profesjonalnych sportowców. Federacje mogące pozwolić sobie na wyposażenie swoich sportsmenów w kosztowne oraz pionierskie ubrania czy akcesoria, nie zastanawiają się ani chwili, mając świadomość, iż nieco poprawniejsza włóknina w stroju pływaka to choćby minimalne parę setnych sekundy przewagi nad rywalami na jednej długości basenu. Też motoryzacja rozwinęła się w kolosalnej mierze wykorzystując tkaniny techniczne o wiele podnoszące wygodę wykończenia wnętrza pojazdów. Z kolei filc mimo własnych ograniczonych możliwości swoją drugą młodość przeżywa w modzie. Stare i niemodne tkaniny kolejny raz powracają do łask.