Organ, jaki jest w stanie nam wspomagać w pewnym względach, to policja. Właśnie dlatego należałoby będzie starać się korzystać z jej pomocy, jeżeli zachodzi taka potrzeba w czasie wypadku samochodowego. W jakim momencie? Jeśli nastąpiło consensus między osobami danej kolizji, karambolu samochodowego, to nie ma potrzeby przywołania policji, by wiodła jakieś dalsze ustalania. Jednak nie zawsze dochodzi do porozumienia pomiędzy członkami takiej kolizji. Kierowcy twierdzą, iż są niewinny. W takim momencie powinniśmy postarać się o wezwanie policji, ponieważ nie dochodzi do porozumienia.

Należy też uczynić także wówczas, kiedy kierowca nie ma polisy ubezpieczeniowej OC; w chwili, gdy jest pijany. Co będzie mogła ustalić policja? Do jej zadania należy ustalenie, to jest winnym danego wydarzenia, jak i będzie jej zadaniem ukaranie mandatem takiej osoby a w pewnych sytuacjach nawet wezwanie lawety – pomoc drogowa w Katowicach. Jeśli chodzi o rozstrzygnięcie policji, to nie jest ono kojarzące dla ubezpieczyciela. Stanowi tylko dowód w sprawie, jaka ma prawo jeszcze zostać wytoczona, jeśli winny nie zgadza się z rozwiązaniem policji.

Prawdopodobnie wielu z nas chciałoby liczyć na porozumienie w trakcie wypadku. Wydaje się być takie rozwiązanie niezwykle wartościowe w momencie mniejszych stłuczek, czy wypadków samochodowych. Jeżeli będziemy decydować się na wzywanie policji, to na pewno poprawnie na tym nie wyjdziemy.

Musimy pamiętać o tym, że w owym czasie winny otrzymuje dodatkowy mandat. Jeżeli jesteśmy przekonani o tym, że to my zawiniliśmy, to nie ma potrzeby przywołać takiej policji. Jednakże co powinniśmy uczynić w momencie porozumienia. W głównej mierze nie możemy naprawiać samochodu, dokonywać w nim pewnych zmian.

Wówczas nie moglibyśmy pozyskać należytego odszkodowania. Mamy jedynie taką możliwość w momencie braku możliwości kontynuowania bezpiecznej jazdy. Takie naprawy, jak i dalszą pomoc, należy starać się z niej skorzystać dopiero w czasie, kiedy zostały dokonane właściwe oględziny samochodu. Muszą zostać one dokonane przez agenta zakładu ubezpieczeń. On będzie w stanie po takich oględzinach stwierdzić, jaką wielkość ubezpieczenia będziemy w stanie zdobyć. Poza tym wypada wziąć pod szczególną uwagę powiadomienie ubezpieczyciela. Powinno to nastąpić najszybciej po danym zdarzeniu drogowym, nie w następnej kolejności aniżeli w ciągu 7 dni.