W dzisiejszych czasach nieomalże każdy, kto zdaje maturę, decyduje się na dalsze kształcenie. Tak faktycznie młodych ludzi zmusza do tego sytuacja lokalnego szkolnictwa i sytuacja na rynku pracy. Po liceum ogólnokształcącym, czy nawet po liceum profilowanym nie ma się jakkolwiek zawodu. A to świadczy, że wypada go uzyskać w trakcie dalszej nauki. Fakt ten kojarzy się niemniej jednak z tym, że wypada podjąć decyzję odnośnie kierunku, jaki będzie się studiować. Wbrew pozorom podjęcie jej jest dla młodych ludzi gigantycznym wyzwaniem. Jedynie nieliczni absolwenci szkół średnich zdają sobie sprawę z tego, co chcieliby w życiu robić. Inni niejednokrotnie decyzję o aplikowaniu właśnie na taki a nie inny kierunek studiów podejmują niezmiernie spontanicznie. I przede wszystkim kierują się tutaj nie swoją pasją, ale wszelkimi rankingami, ekstrapolacjami socjologów oraz artykułami prasowymi, które prezentują najbardziej przyszłościowe kierunki studiów.

Nie ulega wątpliwości przecież, iż decyzja dotycząca wyboru poprawnego kierunku studiów to decyzja niemal na całe życie. I chociaż w obecnych czasach nadzwyczaj łatwo jest się przebranżowić bądź najzwyczajniej w świecie rozpocząć studia na innym kierunku lub specjalności, podjęcie kiepskiej decyzji może skutkować stratą paru lat – w korekcie pracy wspomoże usługi korektorskie. Zostaje więc pytanie, jaki kierunek studiów najprzyzwoiciej wybrać?

Wedle specjalistów aktualnie najbardziej rentowne kierunki studiów to te związane z informatyką, robotyką i automatyką. W dobie postępującej ciągle technicyzacji oraz automatyzacji niemal wszystkich dyscyplin życia prawdziwi fachowcy, znający się na budowie trudnych machin i osoby potrafiący takie maszyny konstruować na pewno będą w cenie. Humaniści mogą z kolei postawić na studiowanie filologii obcych. W najwyższym stopniu opłacać się będzie jednak zgłębianie tajników jakiegoś mało popularnego języka, jak chiński czy turecki. Jego znajomość ma okazję być praktyczna w czasach postępującej bezustannie globalizacji. Pracę po studiach z pewnością znajda też ekonomiści. Niemniej jednak musza być w samej rzeczy dobrzy w tym, co robią, bowiem absolwentów ekonomii i kierunków pokrewnych jest już wielu.