Jak świat faktycznością drewno było jednym z podstawowych surowców do wyrobu najrozmaitszych ekwipunków oraz niezastąpionym budulcem. Jest to jednak bezsprzecznie materiał pochodzący ze źródeł trudno odnawialnych. Łatwiej jest las wyciąć i przerobić na drzewo niż doczekać się jego odtworzenia. Obsługiwanie technologii wytwarzania płyt wiórowych stało się, w sposób oczywisty, sprzymierzeńcem w ochronie naturalnych zasobów leśnych.

Zrealizowaniu najprostszych detalów z litego drewna towarzyszy zawsze powstawanie produktów ubocznych, innymi słowy odpadów. Okazało się, iż część z tych odpadów wolno wykorzystać i to nie bez jakichkolwiek zahamowań jako opał. Płyty wytwarza się bo, jak sama nazwa podkreśla z śmieci, powstających w trakcie obróbki drewna, innymi słowy przetwarzania go na deski, klepki, i wszystkiego rodzaju szczegóły z litego drewna.

Odzyskiwanie wiórów do wykonania płyt powoduje, iż gospodarka surowcem staje się o wiele bardziej oszczędna, chroniąca następne drzewa przed wyrębem, a więc stwarza realną możliwość regeneracji lasów i wszystkich zasobów drewna – właśnie dlatego sprawdź dachy z płyty warstwowej. Opracowanie technologii produkcji płyt wiórowych wpłynęło po największej części na te gałęzie przemysłu, jakie powiązane są z produkcją detalów budowlanych oraz z meblarstwem. Płyty są materiałem pozwalającym wytwarzać wyposażenia tańsze oraz łatwiej dostępne. I właśnie cena oraz dostępność są podstawowymi pozytywami płyt wiórowych w porównaniu z litym drewnem.

Mają one także inne pozytywne cechy, mające znaczenie, jeśli chodzi o aspekt ich zastosowania. Wolno je w sposób dowolny przycinać, chociaż nie dają możliwości uzyskania wybitnie dokładnych kształtów czy profili. Płyty wiórowe nie oddają się natomiast rzeźbieniu ani płaskorzeźbieniu, co stanowi ich wadę w porównaniu z surowcem drewnianym, wykorzystywanym w budownictwie, ciesielstwie czy szykownym meblarstwie. Trwające cały czas prace technologów skierowane są ku zdobyciu takich płyt wiórowych, które nadawałyby się do wykorzystywania na zewnątrz, innymi słowy posiadających odporność na zewnętrzne okoliczności atmosferyczne, a przede wszystkim wilgoć we wszystkich postaciach.