Wszyscy wiemy, co to jest kawa. Wiele osób to właśnie od kawy inauguruje swój dzień. Pije się ją niemal wszędzie, na każdym kontynencie, w każdym kraju. W Polsce najpopularniejszą jest kawa parzona – taka, której fusy osadzają się na dnie filiżanki. Taki typ przygotowania kawy nie wszystkim smakuje. Nie przedstawiają sobie picia takiej kawy choćby Włosi. W każdym bowiem kraju są różne sposoby, przeróżne metody na to, aby kawę przygotować. Czasami kawa smakuje bardziej, czasami mniej. Zależy to bezsprzecznie od sposobu przygotowania, od rodzaju ziarenek, od tego czy kawa jest znacznie bardziej palona czy mniej.

Każdy z nas ma swój ulubiony typ kawy. Nazwa tego czarnego napoju jest wybitnie istotna. Nie wszyscy lubią gorzką, długo paloną kawę. W pewnych sytuacjach wolimy subtelniejszy smak. Zależy to naturalnie od naszych upodobań. Lubimy testować, lubimy sprawdzać smaki – oto sklep z kawą. Często mamy swój ulubiony lecz wyszukujemy dalej, szukamy czegoś nowego. To bardzo istotne dla smakoszy kawy.

A takich smakoszów jest niesłychanie wiele. Kawę uprawia się jedynie w co niektórych krajach. Jest to jednakże bardzo dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w dowolnym zakątku na ziemi pijemy kawę. Jak najbardziej robimy to na przeróżne sposoby. Jednym kawa kosztuje, inni jej nie spożywają, nie piją, wręcz jej nie lubią. Jednakże to tylko od nas zależy, od stworzonego przez nas smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeżeli kawę eksportuje się nieomalże do wszystkich krajów oznacza to, że musi być produkowana w olbrzymich ilościach – i tak również jest w rzeczywistości. Każdego roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To w gruncie rzeczy wiele. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są bardzo różne. Pewnie każdy z nas spotkał się z kawą znacznie bardziej gorzką czy taką, której smak był niemal słodkawy. Kawę wypada potrafić przygotować. Niekiedy taki napój nie jest zanadto smaczny – musimy go poprawnie przyprawić.