Ból głowy nie jest choróbskiem, jednak poszlaką. Nieczęsto bywa zwiastunem znacznego schorzenia. Z reguły jest sprawiony napięciem mięśni, którego powodem jest stres. Ból głowy powstaje, gdy skurczone włókna mięśni uciskają nerwy czy też hamują przepływ krwi, limfy lub płynu tkankowego. Bóle głowy miewają przeróżne nasilenie. Ból może być umiejscowiony za oczami, w skroniach, na czole, z tyłu głowy czy też obejmować całą głowę.

Należałoby wiedzieć, iż nie należy od razu sięgać po sztuczne farmaceutyki, jednak wolno wypróbować kultowe medycynie naturalnej ziołowe sposoby na pokonanie bólu. By rozpuścić napięte mięśnie wypada sięgnąć po herbatkę lub nalewkę przygotowaną z kozłka, kory kaliny koralowej z wiązówką błotną oraz rozmarynem. Tudzież rozładować napięcie psychiczne oraz związany z nim ból głowy pomoże rumianek lub też werbena i olej konopny. Gdy nęka nas ból głowy możemy pić (do trzech razy na dzień) nalewkę z męcznnicy medycznej, rozmarynu i czyśćca z wiązówką błotną.

Jeżeli z kolei nasz ból wywołany jest przekrwieniem nosa i zatok wspomogą inhalacje z olejku eukaliptusowego lub miętowego. Skóra jest pierwszą linia obrony organizmu przed zakażeniami, promieniowaniem słonecznym, mrozem, gorącem, zanieczyszczeniami czy traumami fizycznymi. Na jej stan wpływają choroby oraz elementy zewnętrzne. Z tego powodu trzeba dbać o skórę, by służyła nam przez długie lata oraz cudownie wyglądała. Przy czym nie potrzebujemy drogich kosmetyków, a wystarczą nam ziołowe farmaceutyki. Miąższ aloesu zmiękcza oraz odżywia suchą skórę, przyspiesza gojenie się ran po oparzeniach i urazach. Aloes zapobiega też wysypce, która pojawia się po goleniu skóry. Nagietek to efektywny środek pierwszej pomocy na rany, oparzenia i stłuczenia, gdyż łagodzi stany zapalne oraz zwalcza zakażenia. Róża destyluje skórę oraz przywraca jej elastyczność. Może także wygładzać zmarszczki, wspomagać zwalczać trądzik i ograniczać obrzęki. Gwiazdnica pospolita to ziele, jakie łagodzi podrażnienia skóry, jakie towarzyszą wypryskom, trądzikowi oraz łuszczycy. Na owrzodzenia, rany i jako tonik oczyszczający może być stosowany kwiatostan bzu czarnego.