Jeżeli zalegasz z opłatami bądź też ratami kredytu, zwracaj szczególną uwagę na pocztę. Być może niebawem dostaniesz wezwanie do zapłaty. Jeśli dalej nie płacisz, do Twoich drzwi może zapukać jednostka gospodarcza windykacyjna bądź komornik. Wielu dłużników sądzi, że ten drugi to urzędnik państwowy. Jednakże komornik to funkcjonariusz publiczny, jaki funkcjonuje przy sądzie rejonowym. Windykacje z jego uczestnictwem nie przystają do najprzyjemniejszych, jednak niestety są bardzo częste. Kooperują z nim firmy windykacyjne, albowiem co poniektóre sprawy sądowe kończą się oczywiście nakazem egzekucji komorniczej. Windykacja komornicza w takich przedsiębiorstwach polega na kompleksowej kooperacji ze wspomnianym funkcjonariuszem powszechnym.

Chodzi tu w zasadzie o egzekucję, jednak także licytację również nieruchomości jak i mienia dłużnika – wypróbuj windykacja długów. Komornik jest także zobowiązany do poszukiwań majątku, jaki dłużnik ukrywa. Stąd niekiedy pewne wpadki, w jakich do majątku zaliczano pojazd sąsiada, jaki stał przed posiadłością dłużnika. Należałoby, więc płacić wszelkie rachunki w terminie. Problemy finansowe niosą ze sobą powstawanie długów. Gdy dłużnik stara się je spłacać regularnie, firmy windykacyjne stosują tzw. miękką windykację. Jeśli wezwania do zapłaty nie zapewniają żadnych wyników wtedy wykorzystuje się tzw. twardą windykację. Wiele zależy od zadłużenia. Jeśli powstało ono niedawno, a do tego jest to pierwszy dług konsumenta wówczas wierzyciele są bardziej wyrozumiali.

Windykatorzy stosują wtenczas przeciętne wezwania do zapłaty, ewentualnie negocjują z klientem rozłożenie długu na raty. Jeżeli zobowiązanie istnieje już od dłuższego czasu, a miękka windykacja nie przyniosła do tej pory skutku, windykatorzy występują do sądu o wydanie wyroku. Niejednokrotnie po takim kroku zadłużony ma do czynienia z egzekucją komorniczą. Jeżeli jest ona niedopuszczalna dłużnik może pozostać podciągnięty do odpowiedzialności karnej. Tak się dzieje, np. figurami, jakie nagminnie uchylają się od płacenia alimentów. Uważać także muszą przedsiębiorcy, jacy nie płacą, np. za towar. Ich zadłużenie powoduje w pierwszej kolejności zastosowanie windykacji miękkiej, a w razie braku rezultatów przechodzi się do windykacji miękkiej.