Ziołolecznictwo na długie dziesięciolecia zeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji specyfików. Zioła uznano w owym czasie za mało wiarygodny środek leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, że są bardzo niezdrowe oraz trujące.

W dzisiejszych czasach jednakże zioła z powrotem uzyskują właściwą sobie rangę we współczesnej medycynie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej. Zioła należałoby jest stosować w przypadku wszelkich lżejszych schorzeń. Nie mają albowiem tak literalnych incydentalnych środków przedsięwzięcia jak większość leków. Część współczesnych internistów i pediatrów faworyzuje nawet w przypadku infekcji korzystanie z ziół oraz stanowczo odradza stosowanie antybiotyków.

Na przykład, w przypadku infekcji oraz zapaleń gardła i migdałków czy anginy, lekarze polecają płukanki z szałwi, która ma silne przedsięwzięcie ściągające, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Jednakże zdarza się często, że same zioła nie wystarczają oraz terapię wypada wspierać antybiotykami. Polska jest krajem o niezmiernie bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje nadzwyczaj dużo roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się również w naturze, np. na łąkach czy w lasach. Ze względu na pomocne warunki geograficzne także uprawia się je w hodowlach.

Najpopularniejsze polskie zioła odnajdują wykorzystanie również w medycynie, jak i w kuchni – wypróbuj też dobreziolko.com. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek i mięta. Przetwarza się je, np. suszy bądź mieli i sprzedaje następnie w formie przypraw czy też też wiąże w pęczki i sprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się też napary oraz herbaty, np. z szałwi i rumianku. Inne legendarne oraz cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują wykorzystanie w zasadzie w medycynie naturalnej, głównie w fitoterapii oraz aromaterapii.