Kolektor słoneczny, nie istotne, czy gra toczy się tu o kolektor płaski, lub próżniowy, ponieważ te są zwykle zastosowane, posiadają stosowną instalację, jaka gwarantuje wykorzystanie takiego kolektora w celu dostarczenia budynkowi, mieszkaniu trafnej energii cieplnej. Co ma prawo okazać się najlepszą instalacją?

Jednym z najtańszych rozstrzygnięć jest wykorzystanie kolektora w instalacji grawitacyjnej. Jakie są korzyści? Choćby takie, iż nie należy instalować pompy obiegowej – wypróbuj także fotowoltaika Kraków. Jest to spowodowane tym, iż ogrzana woda sama płynie do góry. Poza tym zbiornik, jeżeli będzie zamontowany wyżej kolektora, nie będziemy musieli wydawać na zbyteczne sprzęty. Jest jeszcze inny sposób, czyli zastosowanie pompy cyrkulacyjnej, tłoczącej zimną wodę do kolektora. Taki sposób zazwyczaj używany w domkach jednorodzinnych wywołuje, że woda, która przepływa przez kolektor ma obowiązek spełniać wymogi stawiane wodzie pitnej. W jaki sposób? Taka woda nie może zawierać nazbyt dużo żelaza. Wykorzystując cały rok należy pamiętać o zastosowaniu glikolu. Trzeba również pamiętać, iż takie ogrzewanie wody użytkowej jest możliwe dzięki wymiennikowi. Instalacja kolektora słonecznego na pewno nie jest aż taka prosta, wskutek tego każdy z nas, jaki zastanawia się nad tą inwestycją, powinien dowiedzieć się, co może mu to dać oraz czy w ogóle mu się to opłaci. Należy oznajmić, że koszt systemu solarnego to nie tylko sam kolektor. Do kosztów inwestycji zaliczamy dużo elementów, takich jak rury, zasobnik, dodatkowy wymiennik lub grzałka elektryczna, pompa cyrkulacyjna, zawory i automatyka.

Warto zwrócić także na eksploatację takiego kolektora słonecznego. Musi on iść przeglądy instalacji, jakie mają na celu eliminowanie ewentualnych awarii i wymiana zużywających się detalów. Tak więc musimy zdać sobie sprawę z tego, że takie panele fotowoltaiczne nie ogrzeją naszego mieszkania, są one w Polsce zastosowane w głównej mierze w celu ogrzania wody użytkowej, lub w basenach, a nie do ogrzania mieszkania. Jednakże taka instalacją może okazać się w głównej mierze opłacalna u rodzin, w których zużywa się mnóstwo wody, użytkowej, jak i w basenach. Mamy prawo nawet zmniejszyć ponad 50% kosztów ogrzania takiej wody.