Zabawka zabawce nierówna. Nie chodzi wyłącznie o kształt i sposób wykorzystywania w zabawie, niemniej jednak również wiek, w jakim się nią bawimy. Wskutek tego zabawki mają oznaczenie minimalnego wieku dziecka, któremu wolno się czymś bawić. Najmłodszych oznaczenie broni przed zabawą przedmiotami, jakie są w stanie im zaszkodzić, np. zawierających ruchome, małe detale albo odrywane części. Starsze dzieci są rozróżniane na podstawie zwyczajnych dla wieku zdolności ruchowych oraz psychicznych.

Właśnie dlatego jedne zabawki pobudzają bardziej takie umiejętności jak mowa i pismo, w czasie kiedy inne koncentrują się na ćwiczeniu równowagi pamięci. Właściwe oznaczenia wiekowe muszą znajdować się także na wszelkiego rodzaju filmach, grach komputerowych, programach multimedialnych, tak żeby dorosły nabywca zawsze zdawał sobie kwestię z treści, jakie niosą. Mimo iż dorosłych nie dotyczy już żadne oznaczenie, to są gry, jakie przyciągają duże ich grono.

Wystarczy spojrzeć na sukces scrabble czy twistera, dzisiaj obecnych na coraz większej ilości imprez, nie mówiąc już o konsolach dla dużych chłopców czy dodatkach rodzaju auto na akumulator. Zabawki wolno zakupić w wielu miejscach. Pojawiają się w miejscowych sklepach, nawet w wioskach, choć oczywiście w ograniczonej ilości. Lalki, misie i klocki są tam najbardziej popularne. Największy wybór zabawek proponują punkty sprzedaży z zabawkami, bowiem specjalizują się tylko w tym typu towaru. Są w większości wypadków podzielone na sekcje tematyczne, a jeżeli są w rzeczy samej duże, to zawsze można poruszać się po nich to właśnie dzięki wskazówkom asystentów.

Zakupy zawsze może przebiegać przy uwzględnieniu zasad dotyczących sprawdzania, lub zabawka jest dobra dla stworzonego przez nas dziecka. To tutaj dorośli na ogół dają się ponieść i zamiast obiecanego pociągu nabywają jeszcze tory, samochodzik oraz grę. Ma prawo jest to chęć zademonstrowania dziecku, że jest kochane. Lecz bardziej ewentualne, że dorośli odreagowują sobie w ten sposób czasy własnego dzieciństwa, w jakich zabawki były o dużo mniej fantazyjne i atrakcyjne, a też dostępne. Zabawki wolno kupować też w sklepach internetowych, wtenczas przychodzą pod wskazany adres, co jest właściwym rozwiązaniem dla czynnych rodziców.