Podróżując w góry zastanawiamy się, gdzie przenocować. Każdy selekcjonuje nocleg taki, który mu się podoba. Mało jest ludzi, którym wystarcza namiot czy też przyczepa kempingowa, gdzieś w oddali. Są to na ogół młodzi ludzie, jaki są rządni przygód. Jednakże dla osób dojrzałych, z maluchami namiot nie jest w żadnym razie komfortowy. Domek kempingowy lub ewentualnie pokój w małym, rodzinnym domku gościnnym również nie jest rozwiązaniem problemu, gdy musimy przygotować posiłki dla pięcioosobowej rodziny, a następnie też posprzątać po tym pożywieniu. Jesteśmy przecież na urlopie, wobec tego chociaż w tym czasie odpuśćmy sobie kucharzenie oraz sprzątanie i zacznijmy korzystać z wygód, jakie oferuje nam szeroki rynek hotelarski w naszym kraju. Hotel jest wygodny, pokojówki posprzątają nam w pokoju, a jeśli nie będzie się nam chciało wychodzić z naszych czterech ścian, room service przyniesie nam kolację do pokoju.

Nieróbstwo nie jest solidne, lecz raz w roku możemy i z niego skorzystać, by bez pośpiechu nacieszyć się urokami górskiego krajobrazu oraz wypocząć po długich i wyczerpujących spacerach – wskutek tego przetestuj pokoje gościnne Kościelisko. Planując narty w górach nie wystarczy wskoczyć w pojazd, w którym spakowane są już nasze narty oraz kijki. Należałoby pomyśleć też o noclegu oraz to najprzyzwoiciej zarezerwować sobie pokój na klika dni a nawet tygodni przed wyjazdem w góry. Jest to szczyt sezonu górskich kurortach, w następstwie tego nie wyczekujmy po tanim noclegu Bóg wie jakiego komfortu.

Najpewniej będzie musiał nam wystarczyć pokój wieloosobowy bez osobistej łazienki w jakimś podrzędnym pensjonacie, bo te lepsze oraz tanie będą już dawno zarezerwowane. Najlepszym rozwiązaniem kłopotów w tego rodzaju sytuacjach jest nocleg w hotelu. Tam z pewnością odnajdziemy coś dla siebie i w głównej mierze z łazienką tylko do naszej klarownej dyspozycji. Jeżeli jednak wiemy, że pojedziemy na narty, gdy tylko spadnie śnieg, pamiętajmy, aby zadzwonić czy też napisać maila z rezerwacją do hotelu. Unikniemy wtedy nie przyjemnych sytuacji oraz spania w brzydkim, małym pensjonaciku, który nie oferuje swoim mieszkańcom nawet śniadania. Uprzedni telefon do hotelu zapobiegnie wypatrywania na gwałt noclegu.