Rośliny lecznicze mają szereg różnych właściwości. Zioła zawierają przede wszystkim liczne minerały, witaminy oraz mikro- oraz makroelementy, które korygują oraz regulują pracę całego organizmu. Jednakże dzięki dodatkowym substancjom roślinnym zioła uzyskują swoje drogocenne działanie, które sprawia, że w wielu przypadkach wykorzystywane są w medycynie. Jest parę typów ziół, które posiadają wskazane właściwości i substancje chemiczne w swoim składzie. Są to relacje śluzowe, związki flawonowe, azuleny, garbniki, saponiny i pektyny.

Przedsięwzięcie związków śluzowych jest natłuszczające oraz przeciwzapalne. Przeciwzapalnie działają również olej cbd z grup azulenów, garbników oraz pektyn. Azuleny aktywują gojenie się ran, więc sporządza się z nich kompresy i maści. Z kolei garbniki słyną ze własnego przedsięwzięcia ściągającego oraz bakteriobójczego, ze względu na jakie w szeregu przypadków użytkuje się je w medycynie.

Związki flawonowe intensyfikują czynności regeneracyjne w ciele, tudzież saponiny wspierają przedsięwzięcie innych składników przez intensyfikowanie przepuszczalności błon śluzowych. Pektyny natomiast funkcjonują łagodząco, ściągająco i kojąco na rany. Z uwagi na zawiłą kondycje służby zdrowia i wysokie ceny leków, leczenie konwencjonalne żąda ogromnej cierpliwości oraz pokaźnego portfela. W poszukiwaniu przyjaźniejszych zarobków wielu lekarzy specjalistów wyjeżdżą za granicę. Dzisiaj ich liczba jest nadmiernie mała, w porównaniu z liczbą chorych. Stereotypowy pacjent oczekuje na wizytację u doktora profesjonalisty od 3 do nawet ponad 6 miesięcy.

Narzuca to nieodzowność zasięgnięcia porady w gabinetach prywatnych, co oprócz tego podnosi wydatki leczenia. Na wizytę dostać się jest coraz trudniej, a zakup leków to wydatek zanadto okazały dla emerytów, rencistów, jak i pospolitego Polaka. Farmaceuci ostrzegają, iż pacjenci pozyskują tylko medykamenty, jakich w istocie potrzebują, pomijając także ważne w trakcie leczenia suplementy. Wszystko to sprawia, że pacjenci zwracają się coraz bardziej w kierunku medycyny naturalnej. Gigantyczną popularnością cieszą się zioła oraz lekarstwa fabrykowane na ich bazie. Ich zastosowanie ciągle rośnie. Zioła nie są już traktowane tylko jako przyprawy, lub ewentualnie źródło olejków eterycznych. Stają się nieodzownym elementem medycyny.