Bez względu na porę dnia i roku dostrzega się krzątających się konsumentów po sklepach i marketach zajmujących się artykułami ogrodniczymi. Wniosek z tego taki, iż nie brak u nas pasjonatów ogrodów i ogródków. Zajmowanie się skwerem jest niewątpliwie zajęciem relaksacyjnym oraz zdrowym ze względu na przebywanie na rześkim powietrzu.

Konsekwencją prac ogrodniczych, również tych amatorskich jest podniesienie estetyki własnego otoczenia, a czasem posiadanie własnych plonów w postaci owoców oraz warzyw – znacznie więcej o ogrodach na nowoczesnyogrod.com.pl. Entuzjaści roślin zakładają mini ogrody nawet na balkonach w blokowiskach. Dzięki umiejętnemu doborowi roślin, a później ich systematycznej pielęgnacji można mieć ukwiecony balkon od wiosny aż do późnej jesieni. Okraszenie balkonowego ogródka o iglaki i rośliny zimozielone pozwala na cieszenie się zielenią za oknem przez cały rok, oraz to zielenią sam wyhodowaną. Nawet jeżeli balkon umiejscowiony jest od witryny ruchliwej ulicy i nadaje się do przesiadywania, dzięki roślinom stanowi zielony bufor pomiędzy apartamentem a miejskim hałasem i kurzem. Jednym z ewenementów odróżniających stworzony przez nas kraj od innych jest zjawisko pracowniczych ogródków działkowych. Zaistniały one po wojnie, jako jeden z objawów nacjonalizacji zakładów fabrycznych i całego należącego do nich majątku.

Na fali działań socjalnych i pro pracowniczych, tereny przylegające od czasu do czasu otwarcie do zakładów i leżące w centrum miast, rozdzielano na malutkie działki przydzielano pracownikom na wieczyste użytkowanie lub wręcz sprzedawano. Powstały w ten sposób enklawy ogródków działkowych otoczone przez rozrastająca się infrastrukturę miejską. Umowy podpisane z posiadaczami działek były tak sformułowane, iż nie przewidywały wypowiedzenia ze witryny państwowej oraz odzyskania gruntów, nieraz niesłychanie potrzebnych z punktu widzenia rozwoju miasta. Działkowicze zorganizowali się w stowarzyszenia, które efektywnie walczą z próbami likwidacji ogródków działkowych. Kompleksy te nie wyglądają specjalnie estetycznie, ponieważ posiadają chaotyczne zabudowę, bez jakiegokolwiek ujednolicenia oraz usystematyzowania.