Gdy nadchodzi śmierć poza mieszkaniem, trzeba przygotowywać się na nieco inne procedury oficjalne. Zgonom w przychodniach bądź też hospicjach zawsze akompaniują poboczne procedury, które powiązane są na ogół z formalnością. Nie są to procedury, które umyślnie przedłużają cały proces pochówku. Są jednakże konieczne, żeby udokumentować zdarzenie. W ostateczności chodzi o zgon człowieka w instytucji szpitalnej.

Ciekawostką jest fakt, że już na samym początku do pracy możemy zaangażować zakład pogrzebowy, który w naszym imieniu załatwi wszystkie formalności związane z pochówkiem. Oto poradnik, jak krok po kroku zachować się, gdy bliska nam figura wypełniła żywota w szpitalu bądź hospicjum.

Najczęściej dowiadujemy się o zgonów osoby bliźniej od lekarza – telefonicznie czy też osobiście. Kiepską informację ma okazję przekazać także zarządca hospicjum. W owym czasie pierwszym krokiem, jaki trzeba podjąć jest udanie się do biura oddziału szpitalnego, żeby zdobyć wypis karty zgonu. Tutaj znacząca informacja – familia powinna odnaleźć dowód osobisty osoby zmarłej, będzie on przydatny w Urzędzie Stanu Cywilnego. Udajemy się do wyżej wzmiankowanego urzędu z kartą zgonu oraz argumentem osobistym denata. Jeżeli zgon nastąpił w położeniu publicznym – do całego procesu włącza się prokuratura, jaka ustala, do jakiego prosektorium zostanie przewiezione ciało w celu dokonania sądowej sekcji zwłok.

W nadzwyczajnych przypadkach (gdy nie ma fundamentów kryminalnych), prokurator ma prawo przyzwolić na chowanie zmarłego bez realizowania sekcji. Wtenczas do Urzędu Stanu Cywilnego udajemy się z kartą zgonu, dowodem osobistym oraz z kartą prokuratury (otrzymujemy ją po zwieńczeniu dochodzenia). W Urzędzie Stanu Cywilnego odbieramy akt zgonu. W międzyczasie wypada skorzystać z usług zakładu pogrzebowego, jaki przygotowuje denata do pochówku i zajmie się wszystkimi kwestiami przygotowawczymi do pogrzebu – wypróbuj Zakład Pogrzebowy Rzeszów. Konieczna jest też wizyta w kościele, aby ustalić dokładną datę pochówku. Potrzebne będzie też uregulowanie spraw związanych z kartą mogilną, czyli miejscem na cmentarzu.