Kleszcze to drobne pasożyty zaliczane do rodziny pajęczaków.  Charakteryzują się dużym odwłokiem oraz aparatem gębowym wyposażonym w żądło. Kleszcze żerują na innych organizmach żywych, w tym człowieku, żywiąc się krwią swojej ofiary.  Nie są one jednak w niczym podobne do komarów, które również posilają się krwią swojego żywiciela, ponieważ kleszcze potrzebują stosunkowo dużej ilości krwi, żeby przeżyć. Zdarzają się przypadki gdy pasożyty te bywają przyklejone do skóry nawet przez 15 dni.

Pasożyty te stają się aktywne, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna przekraczać 7 stopni Celsjusza. Jeszcze kilka lat temu typowy „sezon na kleszcze” trwał więc od wiosny do późnej jesieni. Obecnie zmiany klimatyczne wydłużyły ten okres, a kleszcze można spotkać praktycznie przez cały rok.

Ukąszenia kleszczy są bardzo niebezpieczne dla człowieka, bowiem pasożyty te są często nosicielami wielu patogenów wywołujących ciężkie choroby zakaźne. Do najpoważniejszych z nich zaliczane są borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.  Borelioza jest choroba niezwykle częstą. Szacuje się, że co roku w Polsce zaraża się nią dziesiątki tysięcy osób.  Powikłania, jakie towarzyszą te przypadłości to najczęściej zapalenie opon mózgowych, porażenie nerwu twarzowego oraz różne choroby serca. Kleszczowe zapalenie mózgu jest natomiast chorobą dużo rzadszą, jednak często śmiertelna w skutkach. KZM może, bowiem prowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturach mózgu, co prowadzić może do śmierci osoby zarażonej.

Na szczęście nie każdy kleszcz przenosi te ciężkie choroby zakaźne. Jednakże jeśli odkryjemy na swoim ciele tego niechcianego pasożyta warto jest wykonać badania kleszcza, które pozwolą nam ze 100 % pewnością sprawdzić czy kleszcz, który nasz ukąsił był nosicielem niebezpiecznych patogenów.  Aby wykonać takie badanie genetyczne kleszcza należy usunąć go ze swojej skóry, a następnie zabezpieczyć w zwilżonym płatku kosmetycznym i umieścić w woreczku strunowym.  Tak przygotowanego pasożyta należy dostarczyć do laboratorium zajmującego się tego typu badaniami.

Kleszcze są małymi lecz niezwykle niebezpiecznymi pasożytami. Warto jest więc dokładnie oglądać ciało swoje oraz swoich najbliższych i w razie ukąszenia reagować zdecydowanie i bez lęku.