Wentylacja to inaczej ruch, obieg powietrza, możemy rozumieć przez to, że powietrze krąży. Zachodzi wymiana, powietrze zanieczyszczone powinno być wyprowadzone na zewnątrz a wprowadzone może być powietrze czyste. Wentylacja powinna posiadać miejsce w każdym pomieszczeniu, w którym przebywają istoty żywe.

Zwłaszcza trzeba pamiętać o tym, gdy w danym pomieszczeniu są palone papierosy. Wietrzenie mieszkania jest jednym z typów wentylacji, zachodzi wówczas wentylacja naturalna. Przeciąg przepycha powietrze z mieszkania na zewnątrz a wpycha świeże. Pozostałym typem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna, innymi słowy powietrze z lokalu mieszkalnego jest wysysane przez kratkę wentylacyjną, a powietrze z zewnątrz wpada do mieszkania przez celowo wykonane nawiewy np. stereotypowe okna. Do wprowadzenia powietrza do środka wystarczą także szczeliny w obiektu.

Pleśń na ścianach, para wodna skroplona na szybach i niemiłe zapachy to skutki zauważalne i odczuwalne. Nieprzyjemne zapachy palonych papierosów lub też zapachy z pokoi sanitarnych powstają na skutek tego, iż wentylacja funkcjonuje błędnie. Powstaje ciąg wsteczny powietrza przez kratki wentylacyjne, jest to na tyle niebezpieczne, że do środka mogą dostać się dym lub też szkodliwe spaliny oraz pyły. Wyróżniamy jeszcze wentylacje mechaniczną, której definicja brzmi, iż jest to najzwyczajniej w świecie sterowana wymiana powietrza – wypróbuj, jak działa https://nestro.pl/.

Prawie za każdym wraz wchodząc do mieszkania zauważymy wentylacje grawitacyjną, innymi słowy umieszczone w ścianie kratki wentylacyjne. Należałoby dorzucić też, iż wietrzyć musimy tak samo niejednokrotnie w zimę jak i w lato. Większość ludzi w zimę uszczelnia okna i nie są one otwierane. To niezwykle błędnie wpływa na nasze samopoczucie.

Trzeba pamiętać, by każdego dnia przed snem uchylić okno na 15 minut i wyjść z pomieszczenia. Ten czyn spowoduje u nas lepszy sen, będziemy wypoczęci a dzieciom też będzie się poprawniej spało. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym ważne jest wietrzenie, bowiem zgromadzone bakterie w powietrzu zanieczyszczonym pozostaną odprowadzone a podziębione dzieci będą miały czyściutkie powietrze. Wentylacja jest bardzo znaczącym zjawiskiem dla ludzi, jakkolwiek tak samo musimy dbać o to w pomieszczeniach gdzie przebywają zwierzęta.