W życiu każdego i to w szeregu przypadków pojawia się pytanie za tak zwane sto punktów: co kupić znajomemu, rodzeństwu bądź komuś innemu z bliskich, kto obchodzi osiemnaste urodziny. Prezent taki powinien w szczególności być rzetelnie wybrany, tak żeby pozostał na lata jako pamiątka. Z reguły rodzina kupuje solenizantowi biżuterię, to jednocześnie trwały i użyteczny prezent na 18stkę, który pozostanie na długie lata. Co jednakże kupić znajomemu czy przyjacielowi? Należałoby postarać się o coś, co będzie zwłaszcza niemało znaczyło dla tej osoby.

Od czasu do czasu poszukiwanie takiego przedmiotu może być czasochłonne, jeśli jednak postaramy się, to możemy być pewni satysfakcji oraz wielkiej radości darzonego. Każdy kolekcjoner uraduje się z kolejnego trofeum do swego zbioru, bez względu od tego czy zbiera monety, płyty winylowe czy książki. Zapaleniec sportu z pewnością ucieszy się z autografu własnego idola lub też jakiejkolwiek innej pamiątki sportowej.

Entuzjasta konkretnej muzyki, będący przedstawicielem jakiejś subkultury, zapewne wpadnie w euforię na widok biletu na koncert własnego idola, zaś każdy maniak gier komputerowych olśni się na widok oryginału (najprawidłowiej ze szczególnej edycji) najświeższej części jego ukochanej gry – do takiego podarku dodaj filmik ze zdjęć na urodziny. Wśród osiemnastolatków zawsze byli tacy, którzy wartość wspomnień przedkładali nad wartość materialną prezentów. Nieraz mówili oni, iż wszelkie niezbędne rzeczy kupują sobie idąc z rodzicami do sklepu, zaś całą resztę dostają w prezencie. Co dla takiego jegomościa zakupić jako upominek na 18stkę? Otóż w dobie portali społecznościowych mamy bardzo dobrą możliwość wzmocnienia poczucia posiadania ładnych wspomnień, tak w związku z tym wystarczy się postarać, by impreza osiemnastkowa była nadzwyczajna i godna uwiecznienia.

Z zasady każdy właściciel osiemnastu lat zdążył się czymś zainteresować oraz wciągnąć w coś na tyle, aby stało się to jego hobby. Jeżeli ktoś jest hołdownikiem sportów, urządźmy mu imprezę w tej tematyce. Fana BMX czy deskorolki zawieźmy na skatepark oraz tam wręczmy mu tort. Miłośniczka jazdy konnej będzie zachwycona imprezą na świeżym powietrzu przy ognisku, do jakiego przyjedzie wraz z gośćmi konno. Fan piłki nożnej lub jakiegoś konkretnego gatunku muzycznego entuzjastycznie da się wyciągnąć do jakiegoś kultowego pubu tematycznego, zaś nastoletnia fanka tak nazywanego imprezowania będzie przeszczęśliwa, kiedy jej urodziny odbędą się w najbardziej obleganej dyskotece.