Przy wymianie oleju silnikowego należy wykorzystywać się do prostych zasad, przede wszystkim chodzi o to, żeby przestrzegać zaleceń producenta silnika. Współczesne jednostki napędowe są zbudowane w oparciu o najnowsze techniki i ich budowa oraz parametry ściśle zgodne są z przeznaczeniem. Dlatego, wypada wiedzieć, iż olej silnikowy jest tak jakby szczegółem silnika oraz musi być zgodny z wszelkimi jego elementami pod względem właściwości mechanicznych, chemicznych oraz termicznych.

Obecnie stosuje się oleje syntetyczne, które to dają lepszą ochronę kinetycznych części silnika i odprowadzanie ciepła aniżeli miało to miejsce w olejach mineralnych. Olej syntetyczny ma też pokaźniejszą możliwość rozczepiającą cząstek stałych, jakie tworzą się w trakcie pracy silnika i spalania paliwa.

Dużo łatwiejsze jest wtenczas ich wychwytywanie przez filtry. Najważniejszą cechą dobrego oleju syntetycznego jest jego mała lepkość, która zezwala na dokładną ochronę powierzchni części ruchomych, narażonych na tarcie – przetestuj elektromechanik pruszków. Należy pamiętać o niesłychanie znaczącej rzeczy, a mianowicie, iż nie wolno mieszać oleju syntetycznego z olejem mineralnym.

Niektóre proste projekty opierają się na tym, że części poruszają się z ogromną prędkością aby ochlapać oraz nasmarować przestrzenie między pierścieniami tłoka oraz przestrzeni wewnętrznej cylindrów. Nie mniej niemniej jednak, dzisiejsze projekty zważają kanały przechodzące przez pręty, jakie przewożą olej silnikowy z korbowodów do połączenia pomiędzy prętem i tłokiem, smarując powierzchnie styku pomiędzy pierścieniami tłoka oraz powierzchniami wewnętrznymi cylindrów. Powłoka oleju służy też jako uszczelnienie między pierścieniami tłoka i ściankami cylindra, by oddzielić komorę spalania w głowicy cylindra od obudowy. W taki sposób są smarowane co poniektóre współczesne silniki. Należy pamiętać o tym, iż jeśli wlejemy niewłaściwy olej silnikowy, może doprowadzić to do poważnej awarii silnika. Będzie to nas kosztowało niemało pieniędzy, ponieważ wydatki naprawy są dosyć wysokie. Skutkiem tego należałoby jest dostosować właściwy olej oraz najlepiej zaleca się kupić olej silnikowy solidnej i znanej marki na rynku. Nie oszczędzajmy!