Poszukując części zamiennych do wskazanego pojazdu elementem istotnym jest jego marka. Wszystko jedno, czy będzie to motocykl, samochód osobowy czy również potężna ciężarówka czy też kombajn zbożowy – punktem wyjścia jest cała konstrukcja, opatentowana oraz znana na rynku pod komercyjną nazwą. Jednakowo, gdy zachodzi potrzeba kupna części ciągników rolnych rozmaitych marek, poszukuje się takich, które konstruktor wymyślił oraz dostosował do tego właśnie modelu – polecamy części do maszyn rolniczych. Jest wtedy, jeżeli nie gwarancja, to przynajmniej pokaźniejsza pełne przekonanie, że po wymianie uszkodzonego elementu na tożsamy, naprawa zezwoli na korzystanie z ciągnika przez dłuższy czas, czyli po prostu będzie wydajna.

Właśnie dlatego również niektóre warsztaty naprawcze, a już na pewno firmowe serwisy odmawiają instalowania części innego producenta niż tej konkretnej maszyny bądź przynajmniej odmawiają udzielenia gwarancji na naprawę, jeśli liczyła ona na wymianie podzespołów uszkodzonej na jej odpowiednik, jednakowoż nie kreatywny.

Duży koszt gustownych części i podzespołów aktywuje powstawanie rynku podróbek. W większości wypadków przeważająca część kosztów naprawy jakiegokolwiek urządzenia mechanicznego wynika z konieczności wymiany uszkodzonego elementu na nowatorski. Robocizna stanowi na ogół niewielki procent weryfikacji naprawy. Im o wiele bardziej karkołomne i szczególne urządzenie, tym więcej kosztuje jego naprawa.

Ciągniki rolnicze, tak samo jak inne pojazdy mechaniczne, wyposażane są w coraz to pionierskie akcesoria, a funkcje zasadnicze podnoszone na wyższy poziom. Firmy fabrykujące ciągniki konkurują pomiędzy sobą też gwarancją bezawaryjności własnego towaru. Kiedy jednakże awaria taka nastąpi, w pewnych momentach z winy użytkownika, koszt naprawy jest wysoki, głównie ze względu na kosztowne części.

Atestowane, firmowe części traktorów agrarnych maja czasami tak ustawione i wyśrubowane parametry, iż nie istnieje możliwość zastąpienia ich tańszym zamiennikiem. Dotyczy to modeli najnowszych, wspomaganych elektroniką. Korzystna odsłoną takiej sytuacji jest to, iż naprawa z użyciem firmowych części ma okazję posiadać gwarancję, podobnie jak żywotność samych podzespołów.