System współczesnego pod względem technologicznym druku 3D stosowany jest obecnie niezwykle często, bo dużo osób wskazuje na fakt, ze posiada on dużo zalet oraz walorów. Jedną z najistotniejszych zalet, jaką znamionuje się druk 3D, że tego typu produkcja nie wymaga naświetlania, a też wykonywania wszelkiego rodzaju blach.

Co więcej druk 3D nie potrzebuje robienia żadnego typu próbnych odbitek. Taka sytuacja powoduje, że ekspresowo i efektywnie wolno wyeliminować dużo rozmaitych procesów, jakie w innych metodach używane są do produkcji stereotypowego druku. Zaletą, którą wyróżnia się druk 3d katowice jest też fakt, że charakteryzuje się on niesłychanie niskimi nakładami oraz kosztami, a to powoduje, że nie jest to proces kosztowny, który potrzebowałby wydania ogromnej sumy pieniędzy na ten cel. Zaletą, jaką cechuje się druk 3D jest także to, że posiada on fenomenalną, jakość wytwarzania druku, a to sprawia z kolei, że każdy jest zadowolony z efektu tejże pracy i uzyskanych obiektów.

Dzisiaj ten rodzaj druku wykorzystuje się tworząc obiekty przestrzenne, modele, podzespoły oraz dużo więcej. Są to małe nakłady, niemniej jednak nadzwyczaj dokładne, co zezwala uzyskać przystępną ceną w porównaniu z innymi procesami produkcyjnymi.

W tej chwili, by wykonać druki należy użyć urządzeń, jakie podobne są do drukarek laserowych oraz działają na podobnej do nich zasadzie, niemniej jednak do druku wykorzystują przestrzeń oraz wyjątkowy filament. Używa się tu filamentu, jaki ułożony jest na szpuli, pozostaje przystosowany do wyczekiwanego formatu, a później podgrzany oraz uformowany komputerowo przez drukarkę 3D. Czas wykonania takiego druku jest dłuższy, aniżeli zwykłej drukarki, jednakże jest o wiele bardziej skomplikowany i niesłychanie w szeregu przypadków tańszy, aniżeli innych procesów produkcyjnych. Atutem jest, więc fakt, że tylko w tego typu drukarce wolno wykonać czy także dokończyć skomplikowane modele, których nie jesteśmy w stanie wykonać ręcznie. W tym typie druku wystarczy, bowiem współpraca z komputerem, skutkiem tego również nie niezbędne są umiejętności osoby, która drukuje – wszystko wykonuje szczególna drukarka 3D.