Obniżanie wydatków lotów to w ostatnim czasie dosyć atrakcyjny proceder. W ten sposób przyciąga się więcej kontrahentów, których nie stać na latanie tradycyjnymi linami lotniczymi. Tanie linie lotnicze cechują się tym, iż ceny biletów są o dużo niższe. Żeby to mogło być rentowne, tnie się koszty przewozu pasażerów. Obniża się szczególnie standard podróży. W większości wypadków rezygnuje się z posiłków i napoi dla pasażerów. Siedzenia też do szczególnie wygodnych nie należą. Prócz tego oszczędza się także na załodze samolotu, ograniczając ją do koniecznego minimum.

Lot zatem nie jest szczególnie komfortowy, jakkolwiek jest tak samo szybki jak stereotypowym samolotem. Zatem jeżeli komuś nie zależy na luksusie, to latanie tanimi liniami lotniczymi jest porządnym rozwiązaniem. Należy się również liczyć z tym, że lotnisko tych linii nie jest usytuowane w centrum miasta, wyłącznie na jego obrzeżach.

Gospodarcze podejście do kosztów lotu ma prawo przynieść oszczędności nawet do 60 procent. Jednak, aby to osiągnąć dana linia musi radować się ogromnym zainteresowaniem – tak, jak parking lotniskowy Gdańsk. Polska również organizowała tanie przeloty. Niemniej jednak szybko się okazało, że nie był to nadmiernie dochodowy biznes. Sporo z nich zakończyło lub też zawiesiło aktywność. Nic wobec tego dziwacznego, iż te niewypały stały się przedmiotem żartów krajowych zespołów kabaretowych.

Artyści wyjaskrawiają szczególnie ten obniżony standard. W skeczu okazuje się, iż lot jest owszem tani, ale na przykład nie ma w ogóle siedzeń. Stan techniczny aeroplanów także jest obiektem żartów. Wyolbrzymia się niedociągnięcia, pokazując odpadające skrzydło. Załoga, na której oszczędza się w tanich liniach lotniczych także jest obiektem żartu. Okazuje się, że są to niegrzeczni i w ogóle nieprofesjonalni ludzie. Stewardess odnosi się arogancko, a pilot nawet nie wie, w jaki sposób wystartować. Takie historie, jak z okropnego koszmaru, oczywiście nie są możliwe i dla wzmocnienia efektu komicznego są przejaskrawione. Ich celem jest pokazanie tego, że polskie linie lotnicze są w opłakanym stanie i to akurat jest prawdą. Mimo to na witrynach roi się od propozycji tanich linii lotniczych.