Z czym kojarzy się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami i tak jest także realności. Zioła w medycynie odgrywają dużą rolę z powodu ich wielorakich funkcji i właściwości. Gdzie wolno odkryć dobre zioła? Wolno je odnaleźć wszędzie: od pól i łąk, po lasy i góry aż do nabrzeży morskich.

Czy istnieją gatunki ziół, które są niezwykle do siebie analogiczne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wyraźnie przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje dużo typów oraz wielokrotnie niektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie pokrewne.

Jedyne, co ma prawo je odróżnić to występowanie w rozmaitym klimacie i miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła podobnego, jednakowoż posiadającego te same właściwości lecznicze wolno podać rumianek alpejski i rumianek patagoński. Te zioła w medycynie odgrywają mniejszą rolę niż na przykład szałwia lub dzika róża, lecz w regionalnej tradycji lekarskiej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one istotnym szczegółem w domowej medycynie.

Wielokrotnie zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach lub ewentualnie nawet godłach poszczególnych miast oraz prowincji. Następne skojarzenie związane ze słowem ziołolecznictwo to pokojowa medycyna alternatywna – sprawdź bubba kush. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze przyprawy w daniach dla ludzi schorowanych albo wyciągi z ziół w postaci olejków służących najczęściej jako podgrzewacze dla ciała. Łączy się to również ze starszymi kobietami ze wsi, które wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu wyśmienitego zioła, by potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej bądź jeszcze w starożytnej Mezopotamii bądź w dawnych Chinach.

Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, iż względu na wszechstronność Chińczyków i pomysłowość i umiejętność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było sferą, która powstała na przełomie paru lat. Czas przydatny na powstanie tej sfery medycyny musiał trwać całe wieki, że względu na bogactwo ziół w świecie przyrody i ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm odpowiada na daną roślinę.