Różnorodne części ziół różnią się od siebie atrybutami. W szeregu przypadków np. liście oraz kwiaty tego samego zioła są w stanie działać niema totalnie inaczej. Zioła mają niemniej jednak tę wspólną cechę, że w ziołolecznictwie da się wykorzystywać nieomalże ich każdą część.

W ogólności napary, syropy, olejki i inne towary ziołowe produkuje się przy użyciu liści, kwiatów, owoców, kory, nasion i ziela. Niektóre rośliny można w ziołolecznictwie wykorzystywać w całości, w przypadku innych do konsumpcje nadają się np. wyłącznie liście.

Bardzoistotne jest, by wiedzieć, kiedy i jak należy zbierać należyte części zioła. Liście wolno zbierać jedynie przed okresem kwitnienia, jeśli są ładnie wyrośnięte oraz bez zmian pasożytniczych.

Z kwiatów zbiera się tylko korony w początkowej fazie kwitnienia i przechowuje się je wybitnie ostrożnie i krótko, albowiem prędko więdną. Owoce zbiera się jedynie na początku dojrzewania, a nasiona wybiera się wyłącznie z dorosłych zdrowych owoców. Kory nie można zbierać z rosnących drzew, wolno ją tylko zbierać z odcinanych na jesień oraz wiosnę dwuletnich młodych pędów. Ziele tudzież zbiera się w okresie kwitnienia oraz odcina się maksymalnie 30 cm od czubka rośliny. Rośliny lecznicze posiadają szereg różnorodnych atrybutów.

Zioła zawierają przede wszystkim liczne minerały, witaminy i mikro- i makroelementy, które poprawiają i regulują pracę całego organizmu – wypróbuj jack herer auto. Jednakowoż to naturalnie dzięki pomocniczym substancjom roślinnym zioła uzyskują swoje wartościowe działanie, jakie sprawia, że w wielu przypadkach wykorzystywane są w medycynie. Istnieje parę typów ziół, które posiadają wyznaczone właściwości oraz substancje chemiczne w swoim składzie. Są to związki śluzowe, związki flawonowe, azuleny, garbniki, saponiny i pektyny.

Działanie związków śluzowych jest natłuszczające oraz przeciwzapalne. Przeciwzapalnie działają także zioła z grup azulenów, garbników oraz pektyn. Azuleny przyspieszają gojenie się ran, wobec tego sporządza się z nich kompresy oraz maści. Z kolei garbniki słyną ze własnego działania ściągającego oraz bakteriobójczego, ze względu na jakie często wykorzystuje się je w medycynie. Związki flawonowe wzmagają czynności regeneracyjne w organizmie, tudzież saponiny wspomagają działanie innych elementów przez zwiększanie przepuszczalności błon śluzowych. Pektyny tudzież działają łagodząco, ściągająco oraz kojąco na rany.