Logistyka jest kluczową gałęzią działania specjalizacji transportowej, jednostki zajmujące się transportem zatrudniają stosownie przeszkolonych spedytorów oraz logistyków do planowania tras przewozów, zmian i odpowiedniego instruowania kierowców o każdej zmianie. Bez działu logistycznego większość korporacji nie miałaby racji bytu, to właśnie logistyka gwarantuje płynność przewozu, szybkość dostarczenia bo to ich zdanie. Ułatwić kierowcy każdy wyjazd, by dotarł na miejsce z towarem jak najprędzej i jak najbezpieczniej. Największe działy logistyczne działają w jednostkach które absorbują się transportem na obszarze całej Europy, to oni muszą posiadać prawidłowo wyznaczone trasy, wiadomości na temat opłat oraz praw, jakie w dowolnym kraju zdają się być inne oraz to naturalnie dział logistyki za nie odpowiada. Jest to w związku z tym niezwykła odpowiedzialność dla pracobiorców, jednocześnie nieopisana pomoc dla kierowców, jacy bez tychże ludzi, nie mogliby działać aż tak sprawnie oraz szybko – tu pomoże logistyka kontraktowa. A jakkolwiek w transporcie materiałów zawsze chodzi o prędkość i bezpieczeństwo.

Transport międzynarodowy obejmuje wszelkie kraje europejskie a też azjatyckie, bliski czy daleki wschód oraz świat, przez Ocean wolno transportować towary na dwa sposoby tylko, drogą lotniczą i wodną. Do obu miejsc zbytu, towary powinny być też dostarczone oraz tu musi zadziałać logistyk bądź cały dział logistyczny. By słusznie rozplanować i zdobyć należyty czas dostawy, przed wypłynięciem statku czy też odlotem samolotu, nie raz trzeba właściwie długo się napracować. Mnóstwo możliwych tras, nieraz objazdy a w przypadku gdy miasto jest remontowane, to naturalnie dział logistyki, musi zająć się zaplanowaniem objazdów przez jakie pojedzie kierowca, jaki ma obowiązek dostarczyć towar na czas, a w tym wypadku nie może się spóźnić.

Specjalizacją transportową przede wszystkim rządzą terminy, a żeby ich dotrzymać, kierowcy muszą w pewnych momentach spieszyć się a korki na drogach, remonty i objazdy uniemożliwiają to skutecznie, więc to właśnie dział logistyczny odpowiada za dobranie należytej trasy dla kierowcy spieszącego z towarem.